Abyss Gameworks Ekibiyle Sizler İçin Röportaj Yaptık

Merhaba Sevgili Takipcilerimiz,

 
Sizler için Tartarus Oyunu Yapım Ekibiyle güzel bir röportaj yaptık.

İlgiyle okuyacağınızı umut ediyorum.

Gelin şimdi Yapım Ekibini yakından tanıyalım.


Soru – Merhaba, ABYSS GAMEWORKS ‘un kuruluş hikayesinden ve kimlerden oluştuğundan bahseder misiniz?

Cevap – Ekip 6 kişiden oluşmakta. 4 kişilik bir ekip projeyi yürütüyor. Diğer iki arkadaşımız da dışarıdan destek veriyor. Genç sayılabilecek bir ekibe sahibiz. En yaşlımız ve en tecrübelimiz Kemal 27 yaşında. Ekibin toplam yaş ortalaması 23-24. Kemal Günel 3D Artist, Hüsamettin Yüzer pazarlama, Kod tarafında Sertaç Ogan, İş Geliştirmede Tolga Öztürk. Berk Taşkın yapay zeka ve makine öğrenmesi alanında çalışıyor. Ahmethan Demir de topluluk yönetiminden sorumlu.


Soru – Bizlere biraz TARTARUS ‘un türünden ve özelliklerinden Bahseder misiniz?

Cevap – Tartarus aksiyon ve macera öğeleri içeren Bilim-Kurgu türündeki bir bulmaca oyunu. FPP dediğimiz yani birincil şahıs perspektifinden oynayacağınız oyunumuzda Cooper karakterini yönlendirecekseniz. Maden araştırma gemisi MRS TARTARUS 220478 Neptün yakınlarındayken geminin güvenlik protokolü devreye giriyor ve sistem kendini kilitliyor. Amacımız geminin terminallerine erişip, sistemi çözerek hem gemiyi hem de kapalı kalmış mürettebatı kurtarmak. Cooper arkadaşımız geminin madencisi ve aynı zamanda görev paylaşımında geminin aşçısı. Cooper gibi sizde sistemleri bilmeden, içerideki bulmacaları çözerek oyunu bitirmeye çalışıyorsunuz.


Soru – Oyunun hikayesi nasıl oluştu? Oyunun isminin TARTARUS olması kimin fikriydi?

Cevap – Hikaye’nin kurgusu Kemal’e ait ancak bütün herkes bir noktadan hikayeye dokundu. Aramızda tartışarak yazdık diyebiliriz. Tartarus ismi zaten gemiden geliyor ve isim düşünürken yine ortak bir kararla bunun olması gerektiği fikri ortaya çıktı. Tartarus’un yunan mitolojisinde birden çok anlamı var. Cehennem, Tanrıların ve yer altının hapishanesi gibi. Maden araştırma gemisi olması yer altını çağrıştırıyor. Atmosfer ve gemi de Cooper’ın cehennemi haline geliyor.


Soru – Oyunun yapımında hangi oyun motorunu kullandınız? Seçme sebebiniz neydi?

Cevap – Oyun yapımında Unreal Engine 4 motorunu kullanıyoruz. Sertaç ve Kemal önceden de UE4’e aşinaydı. Açıkçası hem estetik açıdan hem de entegrasyon yönünden motor çok kullanışlı. Ayrıca Epic Games’in motoru sürekli geliştirmesi bunun en büyük parçalarından biriydi. Bunlar haricinde bağımsız geliştiriciler için en büyük artılarından biri çok güzel bir topluluğa sahip olması. Aktif forumları var ve sorduğunuz sorulara çok rahatlıkla cevap alabiliyorsunuz.


Soru – Yapım süreci devam ederken ne gibi zorluklarla karşılaştırdınız?

Cevap – En büyük sıkıntımız tabi ki maddi yön. Zaten bağımsız geliştiriciyseniz bu neredeyse kaçınılmaz. Özellikle PC platformunda mobil e göre yatırımcı bulmanız çok zor. Geliştirme tarafında süreyi uzatıyor olması en büyük problem. Pazarlama tarafında da çalışma alanınızı kısıtlıyor. Yine aynı şekilde evden çalıştığımız için geliştirme aşaması yavaşlıyor. Ofis ortamında olmak her türlü daha avantajlı. Yine de şunu söylemeliyim ekip olarak çok pozitif ve eğlenceli bir ekibiz. Skype, discord gibi programlardan konuşarak işlerimizi halletmeye çalışıyoruz. Arada sırada bir araya geliyoruz ama sürekli iletişim halindeyiz. Bu yüzden bu sorunu biraz atlattık diyebilirim. Oyun yapmak her adımıyla bir planlama işi. Çok fazla faktör ve seçenek var. Bunların doğru kombinasyonunu sabırlı bir şekilde yürütmek gerçekten zorlu bir iş. Dışarıdan bakıldığında oyun yapmak eğlenceli gelebilir ama getirdiği stresi doğru yönetemezseniz 2-3 günlük bir hata 1 ayınıza mal olabiliyor.


Soru – Oyunun yapımına başladığınızda herhangi bir kurumdan destek aldınız mı?

Cevap – En büyük destekçilerimiz ailelerimiz ve arkadaşlarımız. Herkesin ailesi bu işi destekliyor ve mutlu olmamızı istiyor. Zaten mutlu olmadan çekilecek dert değil açıkçası. Hiçbir kurumdan destek almadık şu ana kadar. Maddi sıkıntılar da aslında buradan geliyor. Herkes elinde avucunda ne varsa geliştirmeye yatırıyor. Bunun haricinde oyun sektörünün basın tarafından çok destek görüyoruz. Herkes elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor.


Soru – Steam Greenlight’ta elde ettiğiniz başarıdan memnun musunuz? Bunun yurtdışı ve yurtiçi yansımaları nasıl oldu?

Cevap – Greenlight’ta ve sonrasında beklediğimizden daha olumlu tepkiler aldık diyebiliriz. Neredeyse hiçbir olumsuz yorum yoktu. Hem grafiklerimiz hem mekaniğimiz birçok kişi tarafından beğenildi. Yurt dışına verdiğimiz bir röportajı Unreal Engine kendi sayfasında paylaştı mesela. Yine aynı şekilde videomuz Epic Games Launcher’da 1 hafta boyunca kullanıcılara gösterildi. Yurt dışından grafik kalitesinden ziyade daha çok oyun mekaniklerinin özgün olmasına ilgi vardı. Hatta yine Epic Games’in Topluluk yöneticisi Alexander Paschall ve Chance Ivey twitch yayınında bundan bahsetti. Türkiye’de ise dikkati en çok grafikler çekti. Gaming Istanbul’da standımıza uğrayan kullanıcılar ilk olarak grafikler hakkında yorum yaptı. Keza Greenlight aşamasında da Türkiye’den aldığımız geri dönüşler grafik yönüyle ağır basıyor. Bunun en büyük nedeni olarak Türkiye’de yapılan çoğu oyunun estetik açıdan oyuncuları doyuramamış olmasını görüyoruz. Bu konu da 1-2 sene içerisinde değişecek. Bizim haricimizde de gördüğümüz birçok proje artık estetiğe verdiği önemi arttırmış durumda.


Soru – Ülkemizdeki diğer bağımsız oyun stüdyoları ile iletişim halinde olduklarınız var mı?

Cevap – Oyunu yapmaya başlamadan önce tanıdığımız ekipler vardı ancak sayı olarak azdı. Gaming Istanbul sonrası artık birçok ekiple iletişim halindeyiz. Oldmoustache Gameworks (No:70), Crania Games (Roots of Insanity ), Torreng Labs (Fabric), Remnants of Naezith, Phoenix ( The Last One), RGB Runner yapımcıları gibi ekiplerle iletişimimizi sürdürüyoruz sürekli. Aslında listelesek bu liste uzar gider ama bahsetmediğimiz arkadaşlarımız bize kızmasın . Zaten bu işi yapan kişiler illaki birbirlerini tanıyorlar. Biz bir şey sorduğumuzda onlar cevaplıyor onlar bir şey sorduğunda bizler cevaplıyoruz. Türkiye’de oyun geliştiricileri arasındaki en güzel olay da bu zaten. Bizim yaşadığımız zorlukları birçok geliştirici yaşadığı için birbirimize olabildiğince destek olmaya çalışıyoruz.


Soru – Oyun yapımına yeni başlayacaklara neler tavsiye edersiniz?

Cevap – Bir kere bu işe girmek gerçekten çok planlama istiyor. Bu planlamayı sağlam bir şekilde oturtmaları lazım diye düşünüyoruz. Başlangıçta ellerinde bir bütçe yoksa ya da sonrasında yatırımları bulunmuyorsa maddi açıdan zorluklar yaşayacaklar. Bir diğer nokta takım çalışması ve Türkiye’deki en büyük sorun belki de. Beraber çalışabilme yetkinliği bu coğrafyada nedense en sıkıntılı etmenlerden bir tanesi. Kesinlikle bunu atlatmış insanlarla beraber çalışmalılar. Sektörün gidişatına göre oyun değil kendi istedikleri oyun veya oyunları yapmaları çok önemli. Özellikle bu sektörü sürdürülebilir iş haline getirmek istiyorlarsa farklı bir şeyler düşünmeliler. Çok büyük projeler yapmak yerine adım adım öğrenerek ilerlemek izleyecekleri en güzel yol olur diye tahmin ediyoruz. Biz de henüz projemizi bitiremedik ancak edindiğimiz tecrübeler bu yönde.


Soru – Oyunun tahmini çıkış tarihi ve fiyat nedir?

Cevap – Çıkış tarihi ve fiyat en çok sorulan sorular. Açıkçası net bir tarihimiz yok ancak hedefimiz yaz ayında oyunda çıkartmak. Fiyat konusunda da sadece şunu söyleyebiliriz, Dolar/TL kuru arasındaki fark çok çok açılmazsa birçok kişiyi memnun edecek bir fiyat politikamız olacak.


Bize vakit ayırıp bu güzel röportaj sorularını yanıtladıkları için Tartarus Yapım Ekibine teşekkür ederiz. Tartarus ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki resmi Facebook sayfasını ve TRG10 Tartarus sayfasını takip edebilirsiniz.

Tartarus Facebook Sayfası

Tartarus Trg10 Oyun Sayfası

______________________

Written by: Alparslan

Evli ve iki çocuk babası. Karaman da yaşıyor. Özel bir şirkette finans müdürü. Oyun oynamayı çok seviyor. Türk yapımı oyunları tanıtmaya gönül adamış bir şahıs.

No comments yet.

Yorum Yaz

TRG10

Web sayfamız da Türk yapımı oyunların tanıtımı, videoları, resimleri, incelemeleri ve rehberleri üzerine içerikler girilmektedir.

Sonraki aşamada oyun yapımı ile ilgili dersler ve konulara da değinmek istiyorum. İnşallah sizlerinde desteğiyle Ülkemizde herkese yararlı bir kaynak site oluşturmak amacındayım.

Tweets

Soldiers of the Universe Soldiers of the Universe, hikaye odaklı bir FPS oyunudur. Bir grup Türk Askerinin Orta... https://t.co/O66JtYz0SA
TARTARUS TARTARUS birincil şahıs perspektifinden oynanan, aksiyon elementleri içeren, karanlık bir evrende geçen... https://t.co/M4fDXNw5Xc
UNRECT İki boyutlu bir evrende geçen açık dünya koloni kurma oyunu. Oyunda amaç; dünyanın çeşitli bölgelerine... https://t.co/GRsFAp5zfz

Sosyal Medya

/ Free WordPress Plugins and WordPress Themes by Silicon Themes. Join us right now!